Toekomstsymposium VTH en ALV Vereniging BWT Nederland

Datum: 11-6-2026
Starttijd: 9:00:00
Eindtijd: 17:15:00
Locatie: De Reehorst, Bennekomseweg 24, Ede
Kosten: Gratis voor alle leden van de vereniging. Niet leden betalen € 223,00 excl. btw per persoon

Het toekomstsymposium wordt gehouden in De Reehorst te Ede aan de Bennekomseweg 24 tegenover het IC Station Ede-Wageningen. 

Naar een toekomstbestendig BWT is de titel van het eerste toekomstsymposium van de Vereniging BWT Nederland, dat samen met Provero op 11 juni aanstaande in de Reehorst in Ede wordt georganiseerd. De nieuwe naam in plaats van managementsymposium moet duidelijk maken dat zowel het management alsook iedere beleidsmedewerker, vergunningverlener, toezichthouder of handhaver en jurist binnen ons vakgebied de komende jaren veel veranderingen en aanpassingen voor de kiezen krijgt. Maar wanneer wij als vakgebied deze wijzigingen gezamenlijk op een goede manier gaan implementeren en organiseren, dan worden wij echt toekomstbestendig in een toch wel roerige tijd.
De woningopgave, De wet regie versterking Volkshuisvesting, netcongestie, Biobased bouwen en houtbouw, AI en Tooling, kostendekking en de eerste aanzet tot geheel nieuwe bouwregelgeving. Om dit alles nog efficiënt te kunnen behandelen en te beoordelen staan centraal op dit toekomstsymposium. En omdat er zoveel onderwerpen zijn om te behandelen, beginnen wij dit jaar al om 09:30 uur en hebben wij maar liefst 28 workshops in het programma staan.

Programma

09:00 - 09.30 uur

Registratie deelnemers, ontvangst, bedrijvenmarkt
09.30 - 09.40  uur Wico Ankersmit en Joyce de Jong openen de plenaire sessie.
09.40 - 10.05 uur

Wilma Dirken, Gedeputeerde van de Provincie Noord-Brabant; Vergunningvrije woningbouw, waarom niet?

Wilma Dirken richt zich in haar presentatie op het versnellen van woningbouw door de inzet van digitalisering en het meer vergunningvrij maken van woningbouwprojecten door de initiatiefnemer al meer aan de voorkant van het proces (bij het opstellen van het Omgevingsplan) mee te nemen en samen het digitale proces door te lopen.

10.05 - 10.45 uur

Jarno Duursma; AI, wen er maar aan!

Jarno Duursma is AI-spreker, onafhankelijk publicist en auteur op het gebied van AI. Hij schreef vier tech-boeken, waaronder één over AI (2017), en publiceerde twee rapporten over generatieve AI (2019). Met meer dan 1500 lezingen op zijn naam is hij een veelgevraagd spreker in binnen- en buitenland. Zijn opinieartikelen verschijnen in FD, NRC en Volkskrant. Daarnaast is hij LinkedIn AI Top Voice en maakt hij de tech-podcast ‘Listening to the Future’ en de tech-nieuwsbrieven ‘Trending in Tech’ en ‘Signals from the Future’.

11.00 - 12.00 Ontwikkelingen vanuit de vereniging BWT Nederland met onder andere de aankomende wet regie op de Volkshuisvesting, vergunningvrije woningbouw en de stand van zaken met betrekking tot de financiering van VTH taken naar de toekomst. Binnen dit onderdeel zal ook de Algemene ledenvergadering van de VWBTN plaatsvinden.
12.05 - 12.35 uur

Partnersessies 1 (korte workshopronde)

  • Highlights van het werken met Cadac Compass voor gemeenten
  • Grip op het omgevingsplan — van annotatie tot raadsbesluit
  • Masterclass GIO’s: hoe je bestemmingsplannen overzet naar het omgevingsplan
  • Werkprocessen rond omgevingsdocumenten 
  • Papieren werkelijkheid of werkende praktijk? Je plan of verordening werkt pas als de keten klopt
  • Expertisenetwerk woningrealisatie
  • XXLLNC
12.35 - 13.15 uur Lunchpauze en bedrijvenmarkt
13.15 - 13.45 uur

Partnersessies 2 (korte workshopsronde)

  • De transitieversneller (Azorio): datagedreven werken met behulp van ai
  • Samen bouwen aan een toekomstbestendig omgevingsplan
  • Beleidsbot
  • AI binnen de fysieke leefomgeving: de OmgevingsAssistent als concreet voorbeeld
  • Van ambitie naar realiteit: waarom de digitalisering van de Omgevingswet nog niet werkt en hoe het wel kan
  • OmgevingsChat: Altijd de expert in de buurt 
  • DSO+ de HarmonisatieTool 
13.50 - 14.50 uur

Inhoudelijke sessies 2

  • De dagelijkse praktijk van de Geo-Adviseur binnen het omgevingsplan
  • Regels op de kaart: sneller, slimmer en duidelijker
  • Gebruik in een omgevingsplan reguleren via activiteiten of functies? Wat is het effect daarvan op de DSO-keten?
  • Digitaal samenwerken tussen overheden onderling aan visies en programma's
  • Grip op de Omgevingswet: van samenhang naar sterke dienstverlening 
  • AI-Carrousel 
  • Wet Versterking regie volkshuisvesting met de vergunningvrije mantelzorg- en familiewoning in relatie tot de ruimtelijke impact en gevolgen voor de VTH organisatie
14.50 - 15.15 uur Theepauze en bedrijvenmarkt
15.15 - 16-15 uur

Inhoudelijke sessies 3

  • Van gebiedsontwikkeling tot pilot hoe Rijswijk en Leudal bouwen aan hun Omgevingsplan
  • Advisering door omgevingsdiensten
  • Uitbesteden van je plan of verordening zonder de regie te verliezen
  • Ai, ai, wat doen we met AI? 
  • Dé standaard voor activiteitenannotaties in omgevingsplannen
  • AI-Carrousel
  • VTH in Transitie; waarom AI alleen werkt als de mens centraal staat
16.15 - 17.15 uur Borrel, netwerken en bedrijvenmarkt

 

Doordat de workshops door zowel Provero als de Vereniging BWT worden georganiseerd, en deze worden ingevuld door specialisten en bedrijven binnen ons vakgebied zijn er maar liefst 28 workshops om uit te kiezen. 

Partnersessies van 12.05 tot 12.35 uur

 

 PS 1.1

Highlights van het werken met Cadac Compass voor gemeenten - Kempen-gemeenten en Stefan Bakker (Bodegraven-Reeuwijk)

Tijdens deze sessie willen we u een goede indruk geven van het werken met Cadac Compass.

Daarbij passeren alle onderdelen van de Compass Suite de revue: Compass Plan, Compass Visie, Compass Programma en de Compass Viewer. Alle onderdelen die u als gemeente nodig heeft voor het maken en wijzigen van omgevingsdocumenten. En ook de toepasbare regels vergeten we niet: Samen met de Kempen-gemeenten kunnen we de combinatie laten zien met Knowledge Values Toepasbare Regels. 

Consolideren / Synchroniseren van projecten laten we zien aan de hand van een use-case, samen met Stefan Bakker van de gemeente Bodegraven-Reeuwijk. 

Bent u benieuwd hoe het wijzigen van de tekst, het werken met geometrie en het consolideren van parallelle procedures er uit ziet in Cadac Compass?  Dan nodigen we u uit voor deze informatiesessie!

PS 1.2 

Grip op het omgevingsplan — van annotatie tot raadsbesluit - Ruben Zijlmans (FLO legal)

Voor iedereen die omgevingsdocumenten opstelt of hier actief bij betrokken is: in 30 minuten nemen we je mee in de door juristen en regelanalisten ontwikkelde tool van FLO Legal waarmee je beter grip krijgt op de totstandkoming van nieuwe omgevingsdocumenten.

Werk je nu nog met Word of vind je het schrijven bewerkelijk, klik je je een ongeluk door het DSO op zoek naar goede voorbeelden, of breek je je hoofd over hoe je je omgevingsdocument deelt met anderen? Dan is deze presentatie voor jou.

Met de ODV Editor schrijf je regelteksten direct in de juiste opmaak, koppel je annotaties en voeg je verwijzingen toe.

Review je regels samen met collega's, bestuur of ter inzage — nog vóór publicatie, in dezelfde omgeving waar je alle gepubliceerde regels en toepasbare regels kunt raadplegen.

Doorzoek alle bestaande omgevingsdocumenten uit het DSO op vrije tekst én annotaties, en vind direct de juiste voorbeelden van andere bevoegde gezagen — met daarbij toepasbare regels die je direct kunt afspelen, wel zo handig.

Van eerste concept tot definitief plan: schrijven, reviewen en delen met collega's, andere bevoegde gezagen, het bestuur en de raad.

PS 1.3

Masterclass GIO’s: hoe je bestemmingsplannen overzet naar het omgevingsplan - Herman Assink (IDgis) en Devlin Oosterwijk (mijnGemeenteDichtbij)

Veel gemeenten beschikken over meer dan honderd bestemmingsplannen, die kriskras en gedeeltelijk over elkaar heen liggen. Met verschillende juridische consequenties, bijvoorbeeld een parapluregeling of een partiële herziening. Hoe zorg je ervoor dat je al die regels goed overneemt in het omgevingsplan én op de juiste locaties laat landen? En hoe maak je dat monnikenwerk behapbaar én innovatief? Tijdens deze presentatie laten IDgis en de gemeenten Boxtel/Sint-Michielsgestel zien hoe je dat aanpakt.

Tijdens de masterclass laten we zien:

  • hoe we bestemmingsplannen datagedreven hebben samengevoegd tot één actueel geheel;
  • hoe we bestemmingsvlakken on-the-fly omzetten naar GIO’s voor het omgevingsplan; en
  • hoe het beheer van geometrieën inzichtelijk wordt gemaakt bij wijzigingen van het omgevingsplan. 
PS 1.4

Werkprocessen rond omgevingsdocumenten - Gerard de Waard, René Kleij en Ivo van Dongen (Roxit - Rx.Base)

Tijdens deze sessie geven we inzicht in onze route naar beheersbare werkprocessen, met nadruk op digitalisering en integratie. In de context van Common Ground, een moderne gegevensarchitectuur, bespreken we de rol van onze werkprocesmodule bij het stroomlijnen van planwijzigingen voor lokale overheden. Door verbeterde toegankelijkheid en gegevensuitwisseling kunnen sneller en beter onderbouwde beslissingen worden genomen.

Ontdek hoe technologie niet alleen processen optimaliseert, maar ook mensen, informatie en doelen verbindt binnen een meer verbonden en efficiënte overheid.Na de overgangsfase zullen ook ook BOPA’s procesmatig doorwerken in het omgevingsplan. Heeft uw organisatie al een strategie voor een effectief overzicht van verleende vergunningen en verwerkingstermijnen? Wij laten zien hoe wij toewerken naar een werkbare integratie van dit instrument in uw werkproces.

PS 1.5

Papieren werkelijkheid of werkende praktijk? Je plan of verordening werkt pas als de keten klopt - Michel de Hoogh en Akshay Lala (Tafelberg Advies)

Wat gebeurt er met je plan of verordening zodra het de praktijk raakt? In deze workshop laat Tafelberg Advies zien waarom het succes van je plan niet alleen zit in de juridische regels, maar juist in de samenhang met toepasbare regels en vergunningverlening (VTH).

Vanuit het perspectief van de regelanalist nemen we je mee in de keten: van planvorming tot uitvoering in het Omgevingsloket en de impact op vergunningverlening. Waar gaat het vaak mis? En belangrijker: hoe voorkom je dat regels in theorie kloppen, maar in de praktijk vastlopen?

We laten zien welke risico’s ontstaan als de samenhang ontbreekt, en hoe je met de juiste aanpak zorgt voor heldere, uitvoerbare regels die werken voor zowel de organisatie als de initiatiefnemer.

Een sessie vol praktijkinzichten voor iedereen die wil dat het plan of verordening niet alleen juridisch klopt, maar ook écht werkt in de keten.

PS 1.6 

Expertisenetwerk woningrealisatie - VNG en Platform 31

Deze presentatie gaat over het samenwerkingsverband tussen VNG en Platform 31, inhoud volgt.
https://www.platform31.nl/artikelen/expertisecentrum-wil-uitvoeringskracht-gemeenten-versterken/ 

PS 1.7 Toepasbare Regels en je eerste 'grote' planwijziging; het complete proces in beeld - XXLLNC

Je eerste 'grote' planwijziging. Niet alleen inhoudelijk, maar ook procesmatig een hele uitdaging. Kies je voor een gebiedsgerichte of een thematische aanpak? Besteed je het proces uit of beleg je het in de eigen organisatie? En hoe houd je de regie als je het uitbesteed? Uitdagende vragen aan de plan kant.

En dan heb je ook nog de toepasbare regels waarmee je iets moet doen. Vaak is dat een 'black box' voor de organisatie of wordt het gezien als het sluitstuk van de planwijziging ('Dat doen we er wel even bij'). Een zoektocht naar de juiste aanpak, waarbij het niet altijd even duidelijk is wie wanneer aanhaakt en wat er dan uitgevoerd moet worden. Soms wordt het zelfs gezien als een 'last'. Vanuit xxllnc hebben we verschillende bevoegde gezagen begeleid bij dit proces. Wij willen in deze presentatie laten zien dat dit juist een leuk proces is met uitdagingen die over ieders vakgebied heen gaan. En dat je met een duidelijke aanpak snel grip op het proces kan krijgen. We verwelkom jullie graag bij deze presentatie!

Partnersessies 2 van 13.15 tot 13.45 uur

PS 2.1

De transitieversneller (Azorio): datagedreven werken met behulp van ai - Lieuwe Koopmans en Mitch Dorrestijn

De Omgevingswet stelt gemeenten voor een uitdaging: het omzetten van bestemmingsplannen naar het Omgevingsplan kost vaak veel tijd en brengt de nodige complexiteit met zich mee. Ook is het belangrijk overzicht te houden over alle BOPA’s en waar mogelijk deze mee te nemen in deze transitie.

In deze sessie laten we zien hoe onze applicatie met behulp van AI dit proces aanzienlijk efficiënter maakt. Verder demonstreren we hoe de applicatie gemeenten kan ondersteunen bij gebiedsontwikkelingen door gegevens uit verschillende basisregistraties samen te brengen. Je ziet sneller waar kansen liggen voor beleid en waar gegevens extra aandacht vragen.

PS 2.2 

Samen bouwen aan een toekomstbestendig omgevingsplan - Julia van Willigen en Chloë Polman (EIFFEL)

Tijdens deze sessie nemen we je mee in onze aanpak om het tijdelijk deel van het omgevingsplan om te vormen tot een volwaardig, toekomstbestendig omgevingsplan. We delen onze visie, laten zien hoe slim gebruik van AI het proces versnelt, en hoe we tegelijkertijd de kennis binnen de gemeente versterken. Daarnaast delen we onze belangrijkste inzichten én praktische tips & tricks uit de praktijk. Daardoor is de sessie ook waardevol voor gemeenten die al werken aan wijzigingen van het omgevingsplan.

PS 2.3

Beleidsbot - Hans Pouwels en Patrick Doodkorte (_NCOD)

De BeleidsBot verandert de manier waarop we werken met (beleids)documenten. Je kunt eenvoudig chatten met alle documenten die je in een collectie plaatst en van daaruit gerichte analyses laten uitvoeren, bijvoorbeeld voor de Omgevingswet, warmteprogramma’s of raads- en Kamervragen.Tijdens de sessie geven we een live demo en laten we zien hoe je de BeleidsBot in de praktijk kunt inzetten, inclusief concrete voorbeelden en toepassingen.

PS 2.4

AI binnen de fysieke leefomgeving: de OmgevingsAssistent als concreet voorbeeld - Tom Koopman (MSTR)

In deze presentatie deel ik mijn visie op de rol van AI binnen de wereld van de Omgevingswet en fysieke leefomgeving. Ik laat verschillende relevante AI-toepassingen zien en zoom vervolgens in op een concreet product: de OmgevingsAssistent. Dit is een AI-tool die ambtenaren ondersteunt bij het beantwoorden van zienswijzen, bezwaren en beroepen. De sessie biedt een goede mix van praktische voorbeelden van hoe AI nu al wordt ingezet binnen gemeenten, en laat zien welk direct resultaat dat kan opleveren.

PS 2.5

Van ambitie naar realiteit: waarom de digitalisering van de Omgevingswet nog niet werkt en hoe het wel kan - MvR Consulting

Organisaties hebben fors geïnvesteerd in digitalisering van de Omgevingswet. Systemen zijn ingericht, data is beschikbaar en het DSO is aangesloten. Toch blijft de beoogde versnelling en verbetering in de praktijk vaak achter. Hoe komt dat? In deze sessie laten we zien waar het in de keten misgaat: tussen (geo)data, regels, processen en systemen. Aan de hand van herkenbare praktijkvoorbeelden maken we inzichtelijk waarom “alles aanwezig” nog niet betekent dat het werkt. Vervolgens laten we zien wat nodig is om van losse onderdelen naar een werkend geheel te komen. MvR Consulting deelt ervaringen uit implementaties en laat zien hoe samenhang de sleutel is tot echte meerwaarde.

PS 2.6

OmgevingsChat: Altijd de expert in de buurt - Hans Hoornstra

Wat kan Ai werkelijk betekenen in het complexe domein van de Omgevingswet? In deze sessie krijgt u eerst een korte uitleg van de werking van Ai, zo helder dat u die niet meer vergeet, en begrijpt u waarom de belofte in dit vakgebied zo groot is. Daarna laten we zien hoe de architectuur van OmgevingsChat kansen benut en risico’s beperkt, met brongebondenheid, uitlegbaarheid, veiligheid en publieke waarden als uitgangspunt. Ook ziet u een concrete productdemonstratie. OmgevingsChat is voortgekomen uit De Friese Aanpak, wordt ondersteund door BZK en open source ontwikkeld. Tot slot tonen we de roadmap voor de komende periode.

Hans Hoornstra is initiatiefnemer van OmgevingsChat en voorzitter van Stichting Digitale Overheid. Hij houdt zich al jaren bezig met digitalisering, publieke innovatie en de begrijpelijke uitleg van nieuwe technologie. In 2023 werd hij uitgeroepen tot Ai Person of the Year. In zijn werk verbindt hij de praktijk van overheden aan een mensgerichte en verantwoorde inzet van Ai, met bijzondere aandacht voor publieke waarden, uitlegbaarheid en toepasbaarheid.

PS 2.7

DSO+ de HarmonisatieTool - Boudewijn Naaijkens, Maartje Smit en Sammie van der Heijden (Witteveen & Bos)
Gemeenten staan met de invoering van het DSO voor een grote opgave: het samenbrengen van alle regels uit bestaande bestemmingsplannen tot één samenhangend omgevingsplan. Witteveen+Bos ontwikkelde hiervoor de HarmonisatieTool: een digitale oplossing die regels uit grote hoeveelheden bestemmingsplannen selecteert, analyseert en met elkaar vergelijkt. Dit versnelt het harmonisatieproces en vergroot de kwaliteit en consistentie van het eindresultaat.

Tijdens de demo laten we zien hoe de tool in de praktijk werkt en welke meerwaarde dit biedt voor het werken aan het omgevingsplan.

Inhoudelijke sessies 2 van 13.50 tot 14.50 uur

IS 2.1

De dagelijkse praktijk van de Geo-Adviseur binnen het omgevingsplan - Peter van Dijk (Rho adviseurs)

In deze sessie duiken we in de dagelijkse praktijk van de geo-adviseur binnen het omgevingsplan. Hoe positioneer je jezelf effectief in het projectteam? Welke werkwijzen helpen om juridische regels en geo-informatie goed te laten samenwerken? En hoe zorg je dat jouw expertise daadwerkelijk invloed heeft op keuzes in het planproces?

Aan de hand van concrete voorbeelden, praktische tips en ervaringen uit de praktijk laten we zien hoe je als geo-adviseur meer regie neemt. We bespreken slimme werkmethodes, valkuilen én succesfactoren in de samenwerking met juristen, planologen en andere disciplines.

Doelgroep: Deze sessie is bedoeld voor geo-adviseurs en voor de disciplines die hier nauw mee samenwerken.

IS 2.2

Regels op de kaart: sneller, slimmer en duidelijker - Pauline Simons & Django Blok (Kadaster)

Werk jij met Regels op de Kaart? Dan weet je misschien wel dat er vaak meer mogelijk is dan je denkt. Het afgelopen jaar is er weer veel verbeterd en zijn er functionaliteiten toegevoegd. Dat laten we je graag zien tijdens het Provéro congres.
 
In deze sessie nemen we je mee langs de belangrijkste nieuwe functionaliteiten. Zo kun je nu werken met besluitversies, waardoor wijzigingen in omgevingsdocumenten beter te volgen zijn. Ook is de ondersteuning voor IMRO-documenten uitgebreid: je kunt nu binnen deze documenten zoeken, filteren op kenmerk en gebruikmaken van een nieuw overzichtstabblad. Tijdens een korte demo laten we zien hoe deze en andere verbeteringen werken in de praktijk;  van slimmer filteren en tekenen op de kaart tot sneller omgaan met grote geometrieën en verbeterde legenda’s.
 
Maar we zijn vooral ook benieuwd naar jouw ervaring. Wat is jouw grootste wens of ergernis bij Regels op de Kaart? Tijdens een interactief onderdeel gaan we hierover met elkaar in gesprek. Dus kom zeker langs, ontdek de nieuwste mogelijkheden en denk mee over de volgende stap van Regels op de Kaart.

IS 2.3 

Gebruik in een omgevingsplan reguleren via activiteiten of functies? Wat is het effect daarvan op de DSO-keten? Niels Spierings (Nijmegen) en Kees van Bart (Rijssen-Holten)

Hoe ga je om met gebruiksregels in het omgevingsplan? Een onderwerp wat steeds meer in de schijnwerpers komt te staan. Juist ook omdat dit de werelden van planmakers en regelanalisten raakt. In deze sessie nemen Kees en Niels jullie mee in dit onderwerp vanuit hun eigen ervaringen. Welke systematiek hebben zij gekozen en waarom is de samenwerking tussen planmaker en regelanalist zo belangrijk? Hoe werken de keuzes die je hierin kan maken door in de DSO-keten? Wees erbij en ga met hen in gesprek!

IS 2.4

Digitaal samenwerken tussen overheden onderling aan visies en programma's - Ewald te Koppele (Unie van Waterschappen) en Arian Verkaik (IPO)

We willen in deze sessie vooral vanuit de digitale mogelijkheden-kant op dit onderwerp inzoomen. Vragen als hoe werken we nu samen bij het opstellen van visies en programma’s komen aan bod. Hoe zouden we (meer) digitaal samen kunnen werken aan omgevingsdocumenten?

Welke functies in plansoftware of andere toolings zijn er om interbestuurlijk beleid te maken? Welke doorontwikkeling(en) zijn in beeld bij DSO-LV?

In deze sessie gaan we samen nadenken, ook dromen, hoe echt digitaal samenwerken mogelijk is of gaat worden.

Doelgroep: bevoegd gezag-beleidsmakers (visie makers, programma-makers) van gemeenten, waterschappen en provincies.

IS 2.5

Grip op de Omgevingswet: van samenhang naar sterke dienstverlening - Chris Boeije (Min BZK)

De Omgevingswet biedt ongekende kansen. Eén loket, meer samenhang en betere dienstverlening aan burgers en bedrijven. Maar hoe zorg je er in de praktijk voor dat al die onderdelen – beleid, regels en het digitale stelsel – ook écht goed op elkaar aansluiten? In deze interactieve sessie laten we zien hoe je die samenhang organiseert en benut.

We nemen je mee in de kracht van het stelsel: hoe versnipperde regels samenkomen in één integraal geheel
en hoe dit juist ruimte biedt voor betere, slimmere en gebruiksvriendelijkere dienstverlening . Je ontdekt hoe
het Omgevingsloket, toepasbare regels en het omgevingsplan of -verordening elkaar kunnen versterken – mits ze goed op elkaar zijn afgestemd.

Aan de hand van inspirerende praktijkvoorbeelden zie je:
•⁠  ⁠hoe je regels zo opbouwt dat ze logisch en begrijpelijk zijn voor de gebruiker; 
•⁠  ⁠hoe je met toepasbare regels het verschil maakt in de vergunningcheck en aanvraag; 
•⁠  ⁠hoe je samenwerking in de keten benut om aanvragen sneller en beter te verwerken; 
•⁠  ⁠hoe inzicht in data en gebruik leidt tot continue verbetering van dienstverlening
Centraal staat de rol van de regelanalist en planmaker als verbindende kracht in het stelsel. Als een gyroscoop zorgen zij voor balans en richting tussen beleid en uitvoering, waardoor het systeem stabiel en toekomstbestendig blijft. 
Resultaat:

Je verlaat de workshop met energie, inzicht en praktische tools om de kansen van de Omgevingswet optimaal te benutten – voor jouw organisatie én voor de gebruiker.

Doelgroep: Regelanalisten, planmakers, beleidsadviseurs, vergunningverleners en iedereen die werkt aan het Omgevingsplan, toepasbare regels of het Omgevingsloket.

IS 2.6 AI-Carrousel (pitches van Witteveen & Bos, MSTR, _NCOD en Azorio)
IS 2.7

Wet Versterking regie volkshuisvesting met de vergunningvrije mantelzorg- en familiewoning in relatie tot de ruimtelijke impact en gevolgen voor de VTH organisatie- Menno Broeke van het ministerie van VRO (VBWTN Workshop)

In deze sessie gaat Menno van den Broeke van VRO in op de voorgestelde versoepeling om mantelzorg- en familiewoningen vergunningvrij te maken, waarbij dit zowel impact heeft op de leefomgeving, maar zeker ook op de rol en uitvoering van taken binnen RO en VTH.

Inhoudelijke sessies 3 van 15.15 tot 16.15 uur

IS 3.1

Van gebiedsontwikkeling tot pilot hoe Rijswijk en Leudal bouwen aan hun Omgevingsplan - Nicole van Eeden (Rijswijk) en Melina Schouten(Miraf) - Martine Sillekens (Leudal) en Tanja Casimir (Bügel Hajema)

kijk hier voor de inhoud van deze workshop 

IS 3.2 

Advisering door omgevingsdiensten - Jos Dolstra & Elles Vervloet (Arena Consulting Group BV / VVM)

Advisering over de leefomgeving door omgevingsdiensten is onder de Omgevingswet nog belangrijker geworden dan voorheen. Omgevingsdiensten hebben kennis over de milieuthema’s in huis en kennen het werkgebied en de lokale opgaven. Adviseren is een wezenlijk andere taak dan vergunningverlening en vraagt andere competenties en vaardigheden. Binnen het Interbestuurlijk Programma VTH taken is een Handreiking regionale beleidscyclus ontwikkeld waarin onder andere de adviestaak is uitgewerkt. In opdracht van het IPO is eind 2025 het project Implementatie handreiking regionale beleidscyclus opgestart, waar invulling van de adviestaak een onderdeel van is.

In deze sessie geven we een toelichting op de adviestaak van omgevingsdiensten, welke niveaus van advisering onderscheiden worden, hoe de omgevingsdienst (vanuit hun expertise) gemeenten en provincies kan ondersteunen in hun opgave en gaan we met de deelnemers in gesprek over de invulling van de adviestaak.

IS 3.3

Uitbesteden van je plan of verordening zonder de regie te verliezen - Colin Baard (Beuningen) en Shannon Kik (Werkorganisatie Druten-Wijchen)

Steeds meer gemeenten besteden (delen van) het omgevingsplan uit aan een planbureau. Maar hoe houd je regie? En waar gaat het in de praktijk vaak mis?

In deze interactieve sessie delen we concrete ervaringen en harde lessen: van onduidelijke rolverdeling en verlies van samenhang tot het onvoldoende borgen van kennis en toepasbare regels. Natuurlijk laten we ook zien wat wél werkt en hoe je de samenwerking slimmer inricht.

Je krijgt praktische handvatten om:

regie te houden op inhoud, structuur en annotaties
de samenwerking effectief te organiseren
de aansluiting met toepasbare regels en het Omgevingsloket te borgen
We gaan met elkaar in gesprek en wisselen ervaringen uit. Voor iedereen die uitbesteedt of dat overweegt en het direct goed wil doen.

IS 3.4

Ai, ai, wat doen we met AI? - Arthur de Smidt (provincie Drenthe) en Carolien Idema (provincie Utrecht)

De mogelijkheden van AI lijken alleen nog maar begrensd te worden door je eigen fantasie. In alle stadia van de beleidscyclus zijn er toepassingen te bedenken, en dat gebeurt dan ook. We nemen je mee in de AI-initiatieven die bij onze provincies lopen voor het ondersteunen en verbeteren van verschillende onderdelen van de beleidscyclus, gekoppeld aan omgevingsdocumenten.

Binnen de provincie Drenthe toetsen we met AI het opgestelde omgevingsbeleid, oftewel het beleidsbouwwerk, aan de hand van 3 soorten analyses:

  • Zijn er conflicten of spanningsvelden tussen bv visie, programma en verordening;?
  • Zijn er in de omgevingsdocumenten elementen die beter thuis horen in een ander (type) omgevingsdocument?
  • Is er sprake van rolverwarring in ons omgevingsbeleid tussen PS en GS, of gemeenteraad en college?

Een andere AI-toepassing heeft de naam ‘confettikanon’ gekregen: Sinds de invoering van het DSO staat het indieners vrij om samenhangende verzoeken toch los van elkaar in te dienen. Daarna is het voor de ontvangende overheid lastig om de samenhangende verzoeken weer aan elkaar te koppelen. Welke activiteiten worden nu het meest samen of toch apart ingediend?

Bij de provincie Utrecht ontwikkelen we een uitgebreid kennismodel van ons omgevingsbeleid, dat omgevingsvisie, omgevingsverordening en  omgevingswetprogramma’s omvat. Het kennismodel geeft ons als overheid en beleidsmaker beter inzicht in de samenhang van ons omgevingsbeleid, in de vorm van knowledge graphs. Het maken van integraal en samenhangend beleid wordt zo ondersteund. Door vervolgens een chatbot te laten samenwerken met het kennismodel kunnen we bovendien hallucinaties van de chatbot minimaliseren.   

Daarnaast maken we een selfsupervised model dat op basis van de nieuwste technologie luchtfoto’s leert kennen. Met geringe finetuning kunnen we vervolgens snel inventariseren wat we vanuit de luchtfoto’s willen inventariseren: bijvoorbeeld bomen op bedrijventerreinen, zonnepanelen, parkeerplaatsen of gedempte sloten zijn op deze manier in korte tijd te vinden. Ook deze toepassing willen we integreren met de chatbot, zodat je via de chatbot vragen aan de luchtfoto’ s kan stellen.

IS 3.5

Dé standaard voor activiteitenannotaties in omgevingsplannen - Jasmijn van Tilburg (Movares) & Andor Keur (Antea Group)

Er komt veel kijken bij het annoteren van regels in het omgevingsplan met Activiteit. De Activiteit-annotatie moet namelijk zorgen voor een goede raadpleegbaarheid van het omgevingsplan in Regels op de Kaart. En tegelijkertijd leiden tot het kunnen inregelen van de Vergunningcheck en de Vergunningaanvraag. Landelijke standaardisatie biedt daarbij een uitkomst. Daarmee kan een solide basis worden gelegd onder het annoteren met Activiteit.

Toepassing van een standaard geeft het vertrouwen dat het annoteren op een goede wijze plaatsvindt en zorgt er bovendien voor dat gebruikers van het DSO in heel Nederland op een vergelijkbare wijze een omgevingsplan kunnen bevragen en een aanvraag omgevingsvergunning voor een omgevingsplanactiviteit kunnen doen.

Kennislab – een consortium van adviesbureaus gericht op de Omgevingswet - zet zich ervoor in om tot standaardisatie voor het annoteren met Activiteit in het omgevingsplan te komen. In deze sessie bespreken we de werking van het annoteren met Activiteit in de keten. Daarnaast gaan we in op de uitgangspunten om tot standaardisatie te komen in de functionele structuur, korrelgrootte en naamgeving van Activiteiten. Ook geven we een doorkijk naar de werkzaamheden die je aan de Activiteiten kunt koppelen. We doen dat op basis van ons voorstel voor een gestandaardiseerde Activiteitenlijst.  

IS 3.6 AI-Carrousel (pitches van EIFFEL, Omgevingschat, MvR en IDgis)
IS 3.7 

VTH in Transitie; waarom AI alleen werkt als de mens centraal staat (VBWTN Workshop)

Digitale transformatie binnen VTH is geen IT-feestje, maar een cultuurverandering. AI en BIM beloven veel, maar zonder draagvlak bij de ambtenaar en de burger blijven het lege hulpmiddelen. In deze workshop breken we met de mythe dat technologie louter een bezuinigingsinstrument is. We duiken in de psychologie van de transitie: hoe maken we de meerwaarde van AI tastbaar? En waarom is de visie van het management op 'waardencreatie' de doorslaggevende factor tussen een mislukte implementatie en een innovatieve dienstverlening waar iedereen de vruchten van plukt?

De toegang is gratis voor alle leden van de Vereniging BWT Nederland, waarbij wij hopen op een zo goed mogelijke vertegenwoordiging vanuit het management. Niet leden van de vereniging zijn ook welkom tegen betaling van € 223,00 excl. btw per persoon.

Voorwaarden voor gratis deelname aan bijeenkomsten
Deelnemers die niet verschijnen en/of zich niet binnen 48 uur voor de betreffende bijeenkomstdatum per mail hebben afgemeld, ontvangen een factuur van €100,- administratiekosten. Dit ten behoeve van de al gemaakte kosten voor catering, locatie en andere gemaakte kosten voor dit evenement.

Uw deelname zal worden geregistreerd via een presentielijst. De lijst zal  worden verspreid aan de andere deelnemers. Bij deelname gaat u akkoord met het maken én gebruiken van fotomateriaal van het congres voor onze website, ons vakblad Bouwen met Kwaliteit, en onze social media kanalen. Mocht u hier toch bezwaar tegen hebben, dan verzoeken wij u dit expliciet aan te geven op het aanmeldformulier.

Inschrijven

Persoonlijke gegevens
Contactgegevens
Mijn lidmaatschap
Soort lid VBWTN
Factuuradres (indien afwijkend)

Is voor de afhandeling van facturen een order- of referentienummer verplicht? Vul deze dan in. Zo niet, vul dan n.v.t. in. Indien de Vereniging BWT Nederland door ontbreken van deze gegevens de factuur opnieuw moet opmaken, wordt een bedrag van €35 administratiekosten in rekening gebracht.

Partnersessies 1 van 12.05 tot 12.35 uur
Partnersessies 2 van 13.15 tot 13.45 uur
Inhoudelijke sessies - ronde 2: 13.50 - 14.50 uur
Inhoudelijke sessies - ronde 3: 15.15 - 16.15 uur
Opmerking

Aanmelden nieuwsbrief

Meld u aan voor de nieuwsbrief en blijf automatisch op de hoogte.